7denní zájezd – Vodice – od 12490Kč

Chorvatsko, Vodice, ubytování Olympia Sky, za 12490Kč

Olympia Sky – Vodice – od 12490Kč

  • Polopenze
  • Doprava – Vlastní
  • Délka pobytu – 7 dní
  • Cena za 1 osobu – 12490Kč


VODICE

Vodice, ležící na chorvatském pobřeží Jaderského moře, mají strategickou přímořskou polohu, která utvářela jejich historii a geografii. Nachází se v Šibenicko-kninské župě a je součástí regionu Dalmácie, který je známý svým členitým pobřežím, četnými ostrovy a středomořským klimatem. Blízkost Vodice k Jaderskému moři z ní udělala v historii životně důležité přístavní město, které usnadňuje obchod, rybolov a námořní aktivity. Geografii města charakterizuje ohromující nábřeží s přírodním přístavem, který byl zásadní jak pro místní ekonomiku, tak pro jeho přitažlivost jako turistické destinace.

Vodice mají bohatou historii sahající až do římských dob, o čemž svědčí archeologické objevy v této oblasti. V průběhu staletí bylo pod vlivem různých vládců, včetně Benátčanů a Rakousko-Uherska, zanechávajíce za sebou řadu architektonických a kulturních vlivů. Historické centrum města se může pochlubit okouzlující směsí benátských a středomořských architektonických stylů. Pokud jde o počasí, Vodice zažívají typické středomořské klima s horkými, suchými léty a mírnými, vlhkými zimami. Léta se vyznačují dostatkem slunečního svitu a teplými teplotami, což z něj činí ideální čas pro milovníky pláží a outdoorových nadšenců. Zimy jsou mírnější, s občasnými srážkami a nabízejí klidnější atmosféru pro ty, kteří hledají klidnější návštěvu, aby prozkoumali historii města a místní kulturu.


Prohlédnout více fotografií >>>


Cestovní ruch je ve Vodici a okolním regionu životně důležitým odvětvím, které přitahuje návštěvníky z celého světa, aby poznali přírodní krásy, bohatou kulturu a historické památky. Samotné Vodice jsou známé svou živou turistickou scénou, která nabízí řadu ubytování, od hotelů po soukromé pronájmy, aby uspokojila všechny typy cestovatelů. Malebné nábřeží města lemované kavárnami, restauracemi a obchody je oblíbeným místem setkávání turistů i místních obyvatel. Během letní sezóny ožívají Vodice různými kulturními akcemi a hudebními festivaly, což dále zvyšuje jejich přitažlivost jako turistické destinace. Nedaleký národní park Krka, který je domovem úžasných vodopádů a nedotčené krajiny, je nutnou atrakcí, a proto jsou Vodice ideální základnou pro objevování přírodních divů regionu.

Pokud jde o pláže, Vodice nabízí několik krásných možností, ze kterých si můžete vybrat. Mezi ty pozoruhodné patří Plava plaža (Modrá pláž) a Srima Beach, obě známé pro svou křišťálově čistou vodu a vynikající zařízení. Za Vodicemi můžete prozkoumat nedaleké pláže, jako je pláž Solaris, která se nachází v letovisku Solaris Beach Resort, které nabízí řadu vodních sportů a rekreačních aktivit. Ostrovy Prvić a Zlarin, které jsou dostupné krátkými výlety lodí, se navíc mohou pochlubit odlehlými plážemi s poklidnou atmosférou, které poskytují dokonalý únik pro ty, kteří hledají klid uprostřed nádherné pobřežní krajiny. Rozmanitost pláží ve Vodicích a okolí uspokojuje širokou škálu preferencí, od břehů vhodných pro rodiny až po odlehlé, romantické zátoky, což z nich dělá atraktivní destinaci pro milovníky pláží.

Nezapomeňte si před cestou do Chorvatska sjednat kvalitní cestovní pojištění :: reklama

Šibenicko-kninská župa, kde se Vodice nachází, je plná historických památek a přírodních krás. Jednou z nejznámějších historických památek je katedrála sv. Jakuba zapsaná na seznamu UNESCO v nedalekém městě Šibenik. Toto mistrovské dílo renesanční architektury, postavené výhradně z kamene, je dokladem uměleckých a inženýrských dovedností své doby. Katedrála je proslulá svým složitým vlysem 71 vyřezávaných tváří a působivou kupolí a je nutností pro milovníky historie a architektury.

Další fascinující historickou památkou regionu je středověká pevnost sv. Mikuláše (Sv. Nikolo) na ostrůvku nedaleko Šibeniku. Tato pevnost byla kdysi klíčovou obrannou stavbou, která střežila vstup do kanálu sv. Antonína. Strategická poloha nabízí panoramatický výhled na okolní pobřeží a je vynikajícím místem k prozkoumání vojenské historie regionu.

Pokud jde o přírodní památky, národní park Krka, který se nachází jen několik minut jízdy od Vodice, je naprostým klenotem. Tento park je známý řadou kaskádových vodopádů a bujnou zelení. Návštěvníci se mohou procházet po dobře udržovaných dřevěných dřevěných chodnících, které se vinou parkem a umožňují jim přiblížit se k vodopádům a zažít krásu řeky Krky. Skradinski Buk je největší a nejznámější z vodopádů v parku a je to pohled, který stojí za shlédnutí. Dalším přírodním zázrakem je souostroví Kornati, ohromující sbírka téměř 100 ostrovů a ostrůvků v Jaderském moři. Tato nedotčená mořská divočina je rájem pro jachtaře a milovníky přírody a nabízí jedinečnou příležitost prozkoumat odlehlé zátoky, křišťálově čisté vody a jedinečnou flóru a faunu. Kombinace historických památek a dechberoucích přírodních krás v regionu činí Šibenicko-kninskou župu lákavou destinací pro cestovatele, kteří se chtějí ponořit do kultury i přírody.

 

Při návštěvě Vodice je několik zajímavostí města a jeho okolí, které byste si neměli nechat ujít. Jedním z vrcholů jsou živé místní události a tradice, které umožňují nahlédnout do bohaté chorvatské kultury. Jednou z takových akcí je Vodický karneval, který se koná v únoru, což je pestrá a živá slavnost s průvody v kostýmech, hudbou a tancem. V létě se ve Vodicích konají různé festivaly a koncerty, jako je například Vodický kytarový festival, který přitahuje místní i mezinárodní hudebníky a hudební nadšence. Tyto akce nabízejí fantastickou příležitost ponořit se do místní kultury a užít si živou atmosféru.

Ve Vodicích nesmí chybět ani chorvatská kuchyně. V mnoha městských restauracích a konobách (tradičních chorvatských tavernách) můžete ochutnat vynikající mořské plody, čerstvé ryby a místní speciality. Jídla jako černé rizoto, grilované ryby a dalmatské prosciutto jsou jen některé ze skvělých možností, které můžete vyzkoušet. Nezapomeňte své jídlo spárovat s místními víny nebo oblíbenou rakijí, ovocnou pálenkou, kterou si v Chorvatsku pochutnávají. Kromě toho mají Vodice tradici místních řemeslníků a trhů, kde můžete najít jedinečné ručně vyráběné suvenýry a dárky, včetně keramiky, šperků a textilu. Okouzlující ulice a náměstí města nabízejí nádherný zážitek z nakupování.

Při prohlídce Vodice se nezapomeňte projít historickým centrem města s okouzlující architekturou, včetně kostela sv. Kříže. Promenáda podél nábřeží je jako stvořená pro klidnou procházku a můžete být svědky každodenního života místních rybářů. Spojte se s vřelými a přívětivými místními obyvateli, abyste se dozvěděli více o jejich zvycích a tradicích. Celkově Vodice nabízí úžasnou směs kulturních zážitků, vynikající kuchyně a malebné krásy, což z nich dělá destinaci, která uspokojí širokou škálu zájmů cestovatelů.


Věděli jste, že...

.. Vodice je domovem podvodního vojenského muzea, které se nachází v zátoce Pelegrin? Toto muzeum představuje potopené vojenské artefakty z druhé světové války, včetně letadla, vraku lodi a několika vozidel. Je to jedinečná a nevšední atrakce pro milovníky historie.

.. se Vodice může pochlubit dobře zachovalým starořímským vodovodním systémem známým jako Jadro? Je to jeden z mála zbývajících příkladů starověkého vodohospodářství v regionu, skrytý pod ulicemi města.

.. nedaleké město Rovinj na Istrii, které není přímo ve Vodici, je domovem zajímavého ekomuzea věnovaného bataně, tradiční dřevěné rybářské lodi používané místními rybáři po staletí?

.. je podle místní pověsti jméno Vodice odvozeno od chorvatského slova "voda", což znamená voda, kvůli četným sladkovodním pramenům v této oblasti? V minulosti byla často vtipně označována jako „Vodičice“, tedy „malé vody“.

.. se olivovníky ve Vodicích pěstují po generace a město je domovem některých místních producentů olivového oleje? Návštěvníci se mohou seznámit s procesem výroby olivového oleje a ochutnat vysoce kvalitní, místně vyráběný olivový olej, který je základem dalmatské kuchyně.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Warning: include(php/system/toplist.php): Failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/329324/virtual/www/subdom/chorvatsko/wp-content/themes/newscard/footer.php on line 142

Warning: include(): Failed opening 'php/system/toplist.php' for inclusion (include_path='.:/data/web/virtuals/329324/virtual') in /data/web/virtuals/329324/virtual/www/subdom/chorvatsko/wp-content/themes/newscard/footer.php on line 142