Národní parky

K dnešnímu dni (konec roku 2023) má Chorvatsko osm národních parků.

Národní park Plitvická jezera
Toto je nejznámější chorvatský národní park, známý svými úžasnými kaskádovými jezery a vodopády. Je to památka světového dědictví UNESCO a oblíbená turistická destinace.

Národní park Krka
Tento park se nachází podél řeky Krka a je známý svými vodopády, včetně Skradinski Buk a Roski Slap. Návštěvníci se mohou v některých částech parku koupat.

Národní park Brijuni
Tyto ostrovy, které se nacházejí u pobřeží Istrie, jsou známé svou přírodní krásou, archeologickými nalezišti a safari parkem s různými zvířaty.

Národní park Paklenica
Tento park se nachází v pohoří Velebit a je oblíbený mezi turisty a horolezci díky svému členitému terénu a četným stezkám.

Národní park Kornati
Národní park Kornati tvoří ohromující souostroví ostrovů v Jaderském moři a je rájem pro jachtaře, námořníky a potápěče.

Národní park Risnjak
Tento park se nachází v Gorski Kotar a je známý svou rozmanitou flórou a faunou a také svými turistickými stezkami.

Národní park Severní Velebit
Další národní park v pohoří Velebit nabízí pěší turistiku, speleologii a dechberoucí výhledy.

Národní park Mljet
Tento park se nachází na ostrově Mljet a zahrnuje dvě slaná jezera, Malo Jezero a Veliko Jezero, a benediktinský klášter na ostrově St. Mary.

Pamatujte, že předpisy a přístupnost parků se mohou změnit, takže pokud plánujete navštívit některý z těchto národních parků v Chorvatsku, je dobré se informovat u místních úřadů nebo turistických informačních center o nejaktuálnějších informacích.