4denní zájezd – Šibenik – od 1539Kč

Chorvatsko, Šibenik, ubytování Solaris Camping Beach Resort, za 1539Kč

Solaris Camping Beach Resort – Šibenik – od 1539Kč

  • Bez stravy
  • Doprava – Vlastní
  • Délka pobytu – 4 dní
  • Cena za 1 osobu – 1539Kč


ŠIBENIK

Šibenik má strategickou polohu na úžasném přímořském místě podél Jaderského moře v Chorvatsku. Jeho zeměpisná poloha se vyznačuje blízkostí řeky Krka, která se v blízkosti vlévá do moře. Město je obklopeno malebným souostrovím ostrovů, včetně národního parku Kornati, který je známý svými přírodními krásami a bývá označován jako „námořní ráj“. Tato pobřežní geografie učinila Šibenik historicky důležitým jako námořní a obchodní centrum a jeho přístav hrál klíčovou roli v rozvoji města. Město má také středomořské podnebí, které se vyznačuje horkými, suchými léty a mírnými, vlhkými zimami, což z něj činí vyhledávanou destinaci pro turisty, kteří hledají sluncem zalité dny a příjemné počasí po většinu roku.

Historie Šibeniku je bohatá a rozmanitá a její dědictví sahá až do římské éry. Jednou z jeho nejvýznamnějších historických památek je katedrála svatého Jakuba, symbol trvalého ducha města. V průběhu staletí zažil Šibenik vliv různých říší, včetně Byzantinců, Benátčanů a Habsburské monarchie, které všechny zanechaly svou stopu v architektuře a kultuře města. Hrálo klíčovou roli ve středověké historii Chorvatska a sloužilo jako klíčové obranné místo proti invazním silám. Dnes Šibenik hrdě prezentuje své historické dědictví prostřednictvím dobře zachovaných budov, muzeí a kulturních akcí, které návštěvníkům umožňují ponořit se do bohaté minulosti města. Tato kombinace geografické krásy, historického významu a středomořského klimatu dělá ze Šibeniku pozoruhodnou destinaci, která láká cestovatele k prozkoumání jeho jedinečného kouzla.


Prohlédnout více fotografií >>>


Cestovní ruch je důležitou součástí ekonomiky Šibeniku díky jeho úžasnému pobřežnímu prostředí, bohatému kulturnímu dědictví a blízkosti mnoha přírodních zajímavostí. Město investovalo do infrastruktury a služeb pro turisty, díky čemuž je stále oblíbenější destinací na pobřeží Jaderského moře. Návštěvníky přitahuje historické kouzlo starého města Šibeniku s jeho dlážděnými uličkami a historickými památkami, včetně úctyhodné katedrály sv. Jakuba. Městu dodává na atraktivitě také pulzující kulturní scéna, která zahrnuje četné festivaly a akce. Šibenik navíc slouží jako brána do národního parku Krka, který je známý svými pozoruhodnými vodopády a krásnou krajinou a nabízí širokou škálu outdoorových aktivit, jako je pěší turistika, plavání a výlety lodí. Blízké ostrovy jako Prvić a Zlarin jsou snadno dostupné a nabízejí více příležitostí k relaxaci a poznávání. Město se také může pochlubit několika fantastickými plážemi, a to jak v rámci města, tak v blízkém regionu.

Některé pozoruhodné pláže v Šibeniku a okolí zahrnují pláž Banj, která se nachází jen kousek od centra města a nabízí úžasný výhled na staré město a čistou vodu ke koupání. Solaris Beach, součást Solaris Beach Resort, je oblíbenou destinací s jemným pískem a různými zařízeními pro vodní sporty. Dále najdete krásné pláže na ostrovech poblíž Šibeniku, jako je Zlarin a Prvić, kde si můžete užít odlehlejší a klidnější plážový zážitek. Tyto pláže jsou známé svou přírodní krásou a poskytují klidný únik z rušného městského života. Ať už hledáte živé městské pláže nebo odlehlé ostrovní ráje, Šibenik a jeho blízký region nabízí řadu možností pro milovníky pláží.

Nezapomeňte si před cestou do Chorvatska sjednat kvalitní cestovní pojištění :: reklama

Katedrála svatého Jakuba v Šibeniku je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a je známá svou výjimečnou renesanční a gotickou architekturou. Vyznačuje se svou konstrukcí pouze z kamene, bez cihel nebo dřevěných podpěr. Katedrála se může pochlubit složitými kamennými vlysy a sochami, které předvádějí pozoruhodné řemeslné umění. Návštěvníci mohou vystoupat na vrchol kopule katedrály a vychutnat si panoramatický výhled na Šibenik a okolní jadranskou krajinu.

Nedaleko Šibeniku je přírodním zázrakem Národní park Krka. Park je známý pro své kaskádové vodopády, zejména Skradinski Buk, který vytváří řadu úchvatných vodopádů a přírodních jezírek. Dřevěné chodníky umožňují návštěvníkům prozkoumat bujné lesy a křišťálově čisté vody zblízka. Krka je také domovem rozmanité flóry a fauny, což z ní dělá ráj pro milovníky přírody.

Národní park Kornati, souostroví více než 80 ostrovů a ostrůvků, představuje jedinečnou přírodní krajinu charakterizovanou ostrým, měsíčním terénem a nedotčenou modrou vodou. Je to ráj pro námořníky, potápěče a turisty. Tyto řídce obydlené ostrovy poskytují nedotčený zážitek z divočiny. Průzkum Kornati lodí nabízí příležitosti k objevování skrytých zátok, tyčících se útesů a úchvatných podvodních zázraků, které ukazují nedotčenou krásu Jadranu.

 

Při návštěvě Šibeniku existuje několik dalších podmanivých aspektů města a jeho okolí, které byste si neměli nechat ujít. Tyto prvky dodávají vašemu zážitku v této okouzlující chorvatské lokalitě hloubku a bohatost.

Jedním z vrcholů je živá kulturní scéna Šibeniku, která zahrnuje řadu akcí a festivalů. Mezinárodní dětský festival, který se koná každé léto, je nádhernou událostí s divadelními představeními, dílnami a různými výtvarnými aktivitami pro děti. Šibenický večer, kulturní a zábavní festival, oživuje historická náměstí města živou hudbou, tancem a místním jídlem. Kromě toho je nezbytností objevování městských tradic, včetně zachovalého lidového hudebního a tanečního dědictví, stejně jako historie krajkářského řemesla, známého jako šibenická krajka, kterou můžete objevit v místních obchodech a galeriích.

Kuchyně v Šibeniku je potěšením pro milovníky jídla. Dalmatské pobřeží je oslavováno pro své plody moře a Šibenik není výjimkou. Určitě ochutnejte místní speciality včetně čerstvých ryb, rizota s mořskými plody a rizota z černé sépie. Spárujte své jídlo se sklenkou místního vína nebo tradičním aperitivem rakijí. Když se budete toulat ulicemi, narazíte na okouzlující rodinné konoby (taverny) a restaurace, které nabízejí ochutnat autentickou dalmatskou kuchyni. Nenechte si ujít příležitost ochutnat místní olivový olej, který je považován za jeden z nejlepších na světě. Historické budovy a architektura Šibeniku, včetně dobře zachovaného středověkého opevnění a okouzlujících kamenných domů starého města, navíc umožňují nádherné procházky a objevování, zatímco vřelá pohostinnost místních obyvatel dodává vaší návštěvě přívětivý nádech.


Věděli jste, že...

.. je Šibenik domovem první veřejné památky na solární energii na světě? Solar Benches, navržené místním startupem Include, jsou veřejné lavičky vybavené solárními panely, USB nabíjecími porty a Wi-Fi, které poskytují jedinečnou kombinaci pohodlí a udržitelnosti.

.. se pod úzkými uličkami města skrývá rozsáhlá síť středověkých studní, které kdysi zásobovaly město vodou? Tyto prastaré studny, některé pocházející z 15. století, jsou dokladem historických inženýrských a architektonických úspěchů Šibeniku.

.. je historické centrum Šibeniku známé svým složitým kamenným zdivem? Zajímavé je, že kameny katedrály a mnoha dalších staveb v Šibeniku byly spojeny dohromady pomocí jedinečné středověké techniky známé jako zámkové kameny, která eliminovala potřebu malty.

.. impozantní pevnost sv. Mikuláše, která se nachází u vstupu do Šibenického kanálu, byla postavena na umělém ostrově? Tento inovativní strojírenský zázrak ze 16. století hrál zásadní roli v obraně města a námořním obchodu.

.. Šibenik není jen domovem své vlastní památky světového dědictví UNESCO (katedrála sv. Jakuba), ale je také vhodným výchozím bodem pro návštěvu dalších míst zapsaných na seznamu UNESCO v okolí? Jde například o historická města Trogir a Split a také trochu vzdálenější Národní park Plitvická jezera představující bohaté kulturní a přírodní dědictví regionu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Warning: include(php/system/toplist.php): Failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/329324/virtual/www/subdom/chorvatsko/wp-content/themes/newscard/footer.php on line 142

Warning: include(): Failed opening 'php/system/toplist.php' for inclusion (include_path='.:/data/web/virtuals/329324/virtual') in /data/web/virtuals/329324/virtual/www/subdom/chorvatsko/wp-content/themes/newscard/footer.php on line 142